Dlaczego ciężko utrzymać kontakt wzrokowy w trakcie rozmowy?

Naukowcy z Uniwersytetu Kyoto zastanawiali się nad problemem, dlaczego tak ciężko utrzymać kontakt wzrokowy podczas rozmowy z innym człowiekiem. Japończycy zagadkę rozwiązali. Okazuje się, że nasz mózg oszczędza swoje zasoby skłaniając nas do spojrzenia w bok.

Uciekanie wzrokiem czasami zdaje się naturalne, wręcz wymuszone w trakcie rozmowy, a badanie przeprowadzone z grupą 26 ochotników wykazało, że podłoże tego zachowania nie jest socjalne, lecz neurologiczne. Osoby te wzięły udział w zabawie – pokazywano im zdjęcie obiektu, do którego trzeba było jak najszybciej podać pasujący czasownik, na przykład do noża poprawną odpowiedzią było „ciąć”, podczas gdy z ekranu patrzyła na nich twarz, która czasem miała wzrok zwrócony w bok. Były tam słowa łatwe, jak w przykładzie powyżej, ale były też dużo trudniejsze (na przykład „niebo”), a naukowcy dokładnie mierzyli czas odpowiedzi i jednocześnie, z pomocą komputera i oprogramowania do śledzenia wzroku, rejestrowali czy na czas ten wpływa jakoś fakt utrzymywania kontaktu wzrokowego z twarzą na ekranie.

Okazało się, że słowa trudniejsze zabierają dużo więcej czasu, chyba że kontakt wzrokowy zostanie przerwany – wtedy trwa to krócej. Wskazuje to – zdaniem autorów badania – na fakt, że utrzymywanie kontaktu wzrokowego jest dla naszego umysłu dość wymagającym zadaniem, a przy wymagającym dużego wysiłku poszukiwaniu odpowiedniego słowa, nasz umysł oszczędza zasoby poprzez skłonienie nas do spojrzenia w bok.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *