DARPA przedstawiła ulepszoną wersję robota ATLAS

Najbardziej zaawansowanym na świecie humanoidalnym robotem jest ATLAS, nad którym pracuje firma Boston Dynamics. Właśnie przedstawiono jego najnowszą wersję, a humanoid wystartuje w finale w zawodach Robotics Challenge, organizowanych przez agencję DARPA.

DARPA przedstawiła ulepszoną wersję robota ATLAS
DARPA przedstawiła ulepszoną wersję robota ATLAS

Specjaliści w dziedzinie robotyki dokonali znacznych ulepszeń z nadzieją iż ATLAS wygra zawody i zdobędzie główną nagrodę w wysokości 2 milionów dolarów. Wprowadzono wiele zmian, nie tylko wizualnych. Robot posiada teraz akumulator litowo-jonowy, który pozwoli mu pracować przez około godzinę czasu. ATLAS może teraz wykonywać przydzielone mu zadania z większą wydajnością.

Naukowcy zastosowali nowe, lżejsze materiały i umieścili w nim baterie oraz nowy system pomp. Spowodowało to jedynie niewielki wzrost wagi – przy wzroście 188 centymetrów waży teraz 156.5 kilograma. Umieszczono w nim trzy komputery pokładowe odpowiedzialne za percepcję i planowanie zadań, obniżono nieco ramiona i barki, a w głowie tego robota znajduje się teraz bezprzewodowy router, który pozwala na komunikację.

Dokonano również znacznie wiele innych zmian które powodują, że robot ATLAS posiada więcej siły i potrafi wykonywać zadania z większą precyzją. Co więcej, humanoid przestał już być na tyle hałaśliwy. Wspomniany wcześniej finał Robotics Challenge odbędzie się w czerwcu tego roku. Pojawi się aż 20 drużyn, a każda będzie posiadała swojego robota.

Należy dodać, że każda maszyna będzie musiała wykonywać zadania bez żadnej dodatkowej pomocy – jeśli przewróci się, utknie bądź zawiesi się, humanoid będzie musiał sam poradzić sobie z problemem i kontynuować swoje zadanie. Zespoły nie będą mogły fizycznie ingerować w działanie swoich maszyn. Będą mogły jedynie komunikować się z nią poprzez sieć bezprzewodową, jednak również i komunikacja zostanie w pewnym stopniu ograniczona.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *