Dark Energy Spectroscopic Instrument

W Kanadzie opracowano metodę pomiaru odległości galaktyk, która ma pozwolić na dokładniejsze mapowanie wszechświata. Metoda oparta jest na obserwacji szybkich błysków radiowych. Amerykanie planują jednak duży eksperyment z użyciem tradycyjnej metody.

Dark Energy Spectroscopic Instrument
Dark Energy Spectroscopic Instrument

Amerykanie posłużą się metodą obserwacji przesunięcia ku czerwieni. Galaktyki oddalają się od siebie, a widmo oddalającej się galaktyki jest dla nas przesunięte ku falom dłuższym.

Nowatorskie jest natomiast samo urządzenie, które zostanie użyte w amerykańskim projekcie. „Dark Energy Spectroscopic Instrument” to 5-tonowa maszyna badawcza, która zostanie zamontowana na teleskopie Mayall.

Urządzenie zawiera 5 tysięcy osobnych światłowodów i taką samą ilość małych, bardzo precyzyjnych, mechanicznych ramion. Po 15-20 minutowej obserwacji mają one zostać w ciągu minuty nakierowane precyzyjnie na nowy obiekt. I tak przez 5 lat począwszy od 2019 roku. Opracowana mapa wszechświata ma zostać porównana z mapą kosmicznego promieniowania tła, która odpowiadać powinna gęstości materii u zarania dziejów wszechświata. Porównanie obu map ma nam pozwolić na dokładniejsze określenie w jaki sposób ciemna energia wpływa na rozszerzanie się wszechświata.

#astronomia #ciemnaenergia #DarkEnergySpectroscopicInstrument #kosmos #mapa #Mayall #nauka #teleskop #wszechświat

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *