Dane zapisane w kryształach przetrwają 14 miliardów lat

Kryształy wykonane są z kwarcowego szkła, któremu nadano wyjątkową nanostrukturę. Naukowcy są w stanie w nich zapisać i odczytać dane zakodowane w pięciu wymiarach – oprócz pozycji w trzech wymiarach w grę wchodzi rozmiar i orientacja mikroskopijnych kropek.

Dane zapisane w kryształach przetrwają 14 miliardów lat

Mikroskopijne kropki zmieniają fakturę materiału na tyle, że zmienia się też sposób w jaki światło przez niego podróżuje oraz jego polaryzacja. Zapis danych odbywa się przy pomocy bardzo szybkiego lasera. Odczyt z kolei odbywa się za pomocą mikroskopu optycznego oraz polaryzatora.

Na niemalże wieczność udało się zapisać Powszechną Deklarację Praw Człowieka, brytyjską Wielką Kartę Swobód (Magna Carta), Biblię i Optykę Newtona. Finalnie jednak na jednej niewielkiej płytce zmieścić ma się 360 TB – czyli tyle ile zmieścimy na niemal 15.000 płytach Blu-ray. Ale to nie wszystko, bo dane mają być odporne na temperaturę nawet do tysiąca stopni Celsjusza i przetrwać mają nawet do 14 miliardów lat.

Zdaniem autorów nowego wynalazku w przyszłości może on służyć jako bezpieczne archiwum dla ogromnych ilości danych zastępując skutecznie twarde dyski czy używane jeszcze do zastosowań profesjonalnych taśmy magnetyczne.

southampton.ac.uk

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *