Czyżby koniec stresujących wizyt u dentysty?

Zespół badaczy z University of Southern California odkrył właśnie ciekawy mechanizm, dzięki któremu aligator amerykański potrafi regenerować swoje zęby.

Czyżby koniec stresujących wizyt u dentysty?
Czyżby koniec stresujących wizyt u dentysty?

Człowiek ma tylko dwa zestawy zębów. Zęby mleczne tracimy w dzieciństwie, a stałe muszą nam wystarczyć na resztę życia. Naukowcy do końca nie wiedzą czemu się tak dzieje – większość kręgowców potrafi bowiem wymieniać swoje zęby, a człowiek nie – mimo tego, że posiadamy w dziąsłach komórki nabłonkowe konieczne do procesu tworzenia nowego uzębienia.

Aligatory posiadają zęby w miarę podobne biologicznie do ludzkich dlatego badacze wzięli je na celownik, sądząc że odkrywając mechanizmy stojące za regeneracją u tych zwierząt uda się odkryć metodę na naturalne odtwarzanie zębów u ludzi.

Zęby mleczne tracimy w dzieciństwie, a stałe muszą nam wystarczyć na resztę życia
Zęby mleczne tracimy w dzieciństwie, a stałe muszą nam wystarczyć na resztę życia

Naukowcy odkryli, że każdy z zębów aligatora składa się z trzech części – zęba właściwego, zastępczego oraz komórek nabłonkowych – dzięki czemu zwierzęta te potrafią płynnie wymieniać uzębienie jednocześnie cały czas z niego korzystając. W blaszce zębowej odkryto aktywne komórki macierzyste, które stymulują wzrost nowego zęba. U człowieka również są one obecne, lecz po jednokrotnej wymianie zębów ulegają one samoczynnemu wyłączeniu – a zagadką pozostaje czemu tak się dzieje.

W przyszłości badacze chcą wyizolować te komórki, aby zobaczyć czy uda się z ich pomocą doprowadzić do regeneracji zęba w laboratorium. A w dalszej perspektywie oczywiście będą próbowali odtworzyć ten proces u ludzi.

Czekamy z niecierpliwością, taki postęp byłby bardzo mile widziany…

Krzysiek Dzieliński

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *