Czy w Układzie Słonecznym było kiedyś więcej planet?

#Naukowcy z University of Toronto wyliczyli, że #Słońce okrążała kiedyś #planeta, której pozostałości nie można dostrzec nigdzie w Układzie Słonecznym – piąty gazowy gigant.

Czy w Układzie Słonecznym było kiedyś dziewięć planet?
Czy w Układzie Słonecznym było kiedyś więcej planet?

Gazowe giganty w naszym Układzie Słonecznym to #Jowisz, #Saturn, #Uran i #Neptun. Ich atmosfera jest znacznie masywniejsza od znajdującej się w ich centrum skalnej, rozgrzanej do czerwoności kuli. Czy tak wielka planeta mogłaby zniknąć z Układu Słonecznego? Nie mogła, ale mogła zostać wyrzucona z układu z powodu oddziaływania grawitacyjnego jej sąsiadów i Słońca.

Układ Słoneczny jest nieco dziwny. To może stwierdzenie nieco na wyrost, bo dopiero zaczynamy obserwować inne układy planetarne, ale… #Mars jest teoretycznie nieco za mały, Uran obraca się niemal prostopadle do płaszczyzny układu i obrotu innych planet, a jego skład wskazuje, że powinien znajdować się za Neptunem. Orbity Ziemi i Marsa też nie są teoretycznie na swoich miejscach.

Gdzie więc jest piąty, gazowy gigant? Naukowcy spekulują, że został wyrzucony z układu przez Jowisza i w ciągu 4 miliardów lat mógł oddalić się od Słońca tak daleko, że już nigdy go nie zobaczymy. Na pewno znajdą się zwolennicy teorii spiskowych uznający, że wielka, utracona planeta to legendarna planeta #Nibiru.

#grawitacja sciencealert.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *