Czy można zdalnie sterować ruchem człowieka? Tak!

Nowy wynalazek od niemieckiego naukowca z Uniwersytetu w Hanowerze, pozwala na zdalne sterowanie ludzkim ruchem poprzez elektrody, które stymulują mięśnie. Twórca wynalazku Max Pheiffer, który bada interakcję człowieka z komputerami na Uniwersytecie Leibniza w Hanowerze, oświadczył że jest to bardzo prosta do stworzenia technologia. Wynalazek nie jest skomplikowany i poprzez swoje działanie może dyktować ludziom trasę ich spaceru.

Czy można zdalnie sterować ruchem człowieka? Tak!
Czy można zdalnie sterować ruchem człowieka? Tak!

Do ludzkich nóg, a dokładnie do ud, przyczepione są elektrody, aktywowane przy pomocy smartfona. Elektrody po włączeniu stymulują mięśnie, które odpowiedzialne są za obracanie się. W momencie kiedy osoba, która jest podłączona porusza się do przodu, jesteśmy w stanie decydować o kierunku do którego będzie zmierzać.

Napięcie elektrod utrzymywane było na bardzo niskim poziomie, dlatego testujący zawsze mogli siłą własnych mięśni zmienić trasę. Podczas badania nikt nie odczuł żadnych negatywnych efektów, poza lekkim mrowieniem. Według oświadczenia naukowca nie wiadomo, czy taka stymulacja jest w stanie zastąpić wrodzony układ ruchowy.

Przy okazji powstania takiego narzędzia rodzą się obawy, że może być ono wykorzystane przeciwko ludziom. Pheiffer zapewnia jednak, że jego ideą było stworzenie wynalazku, który pozwoliłby na ciekawszą eksplorację terenu, a w przyszłości być może mógłby być on wykorzystany w grach. Jednym z ciekawych pomysłów jest wykorzystanie impulsów przez reklamodawców, którzy mogliby lekko nakierować użytkownika elektrod w stronę sprzedawanego przez nich produktu. Oczywiście użytkownicy decydowaliby sami, który z reklamodawców za specjalną opłatę, może wykorzystywać ich elektrody.

Swoją drogą to bardzo ciekawy wynalazek. Wyobraźcie sobie na przykład, że jesteście pod wpływem alkoholu i nie wiecie jak trafić do hotelu. Wystarczy że wykonamy telefon do przyjaciela, a ten przy pomocy nawigacji i elektrod będzie w stanie odprowadzić was na miejsce. Przydałyby się jeszcze elektrody odpowiedzialne za utrzymywanie równowagi…

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *