Czy ludzkość krok za kroczkiem zmierza ku samozagładzie?

Tytuł wpisu jest oczywiście nadinterpretacją, ale coś jest na rzeczy, bowiem australijscy naukowcy opracowali samonapędzający się, ciekły metal, który może pomóc w stworzeniu elastycznej elektroniki, czyli czegoś na wzór robota T-1000 z filmu Terminator.

Czy ludzkość krok za kroczkiem zmierza ku samozagładzie?

Co prawda do powstania T-1000 – droga jeszcze daleka, ale przybliżyliśmy się o krok do epoki elastycznych, dynamicznie konfigurowalnych obwodów elektronicznych.

Specjaliści od dawna myślą o opracowaniu elastycznych komponentów elektronicznych. Chodzi o stopy, które działałyby bardziej jak biologiczne komórki, poruszając się autonomicznie i tworząc nowe obwody w zależności od potrzeb. Wielu ekspertów skupia się na nietoksycznych stopach galu. Są one topliwe w niskiej temperaturze, a każda kropla metalu zawiera wysoko przewodzący metaliczny rdzeń oraz cienką półprzewodnikową otoczkę z tlenku.

Grupa profesora Kourosha Kalantara-Zadeha z RMIT University w Melbourne zajmuje się badaniem takich stopów. Chcąc dowiedzieć się, w jaki sposób płynny metal się porusza, uczeni umieścili jego krople w wodzie.

Umieszczenie kropli w innym płynie zawierającym jony może zostać wykorzystane do złamania symetrii pomiędzy nimi i umożliwienia poruszanie się w trzech kierunkach. Dotychczas jednak nie rozumieliśmy głównych zasad rządzących interakcją pomiędzy ciekłym metalem, a otaczającą cieczą. Manipulowaliśmy koncentracją kwasów, zasad i soli w wodzie i obserwowaliśmy skutki. Okazało się, że wystarczy odpowiednio dobrać skład chemiczny wody, by krople ciekłego metalu poruszały się i zmieniały kształty bez żadnych zewnętrznych impulsów mechanicznych, elektronicznych czy optycznych. Dzięki temu odkryciu byliśmy w stanie tworzyć poruszające się obiekty, takie jak przełączniki czy pompy, które działały autonomicznie, napędzane składem chemicznym otaczającej je cieczy.

Abstrahując od histerycznego tytułu, tego typu materiał – na mój prosty, chłopski rozum – może posłużyć w przyszłości do stworzenia elektronicznego mózgu. Mózg przez całe życie się zmienia. Nowe doświadczenia, czy wspomnienia powodują powstanie w nim nowych połączeń nerwowych, więc tak mi się skojarzyło…

phys.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *