Czeka nas wyjątkowe zaćmienie księżyca

28 września Księżyc znajdzie się w cieniu Ziemi. 4 godziny po północy zobaczymy całkowite zaćmienie naszego satelity. Będzie to wyjątkowe zjawisko, gdyż Srebrny Glob znajdzie się się również w najbliższej odległości od naszej planety (perygeum).

Czeka nas wyjątkowe zaćmienie księżyca
Czeka nas wyjątkowe zaćmienie księżyca

Księżyc osiągnie perygeum przed godz. 4 naszego czasu (parędziesiąt minut przed maksymalną fazą zaćmienia). Będzie wtedy w odległości 356 882 km od naszej planety. To najmniejszy dystans pomiędzy satelitą, a Ziemią w tym roku (kolejne perygeum będzie 27 października). Tarcza Srebrnego Globu będzie wydawała się nam większa (14 proc.) i jaśniejsza niż zwykle (30 proc.). O takim zjawisku potocznie mówimy „superpełnia”, a księżyc nazywany jest „superksiężycem”. Po godz. 2.11 rozpocznie się zaćmienie olbrzymiej tarczy Księżyca w pełni. Ziemianie zobaczą stopniowo zanikającą jasną tarczę naszego satelity. Kulminacja zaćmienia nastąpi o godz. 4.48. W momencie zaćmienia Księżyc nabierze czerwonej barwy. Stanie się tzw. „Krwawym Księżycem”.

Podczas fazy całkowitej światło nie dociera do Księżyca bezpośrednio. Nasz satelita jest oświetlony przez rozświetloną na czerwono ziemską atmosferę – wyjaśniał na swoim kanale „Z głową w gwiazdach” Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

#kosmos #księżyc #zaćmienie #Ziemia

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *