Czarny humor objawem demencji?

Zmiana poczucia #humor’u z nieszkodliwego na absurdalny lub czarny może być oznaką zbliżającej się demencji. Tak twierdzą brytyjscy #naukowcy, którzy przebadali grupę kilkudziesięciu pacjentów i ich rodziny.

Czarny humor objawem demencji

Jeśli ktoś nagle polubił Latający Cyrk Monty Pythona albo Jasia Fasolę, lub też zaczyna śmiechem reagować na czyjeś nieszczęście, może mieć zwyrodnienia w #mózg’u – twierdzą naukowcy z uniwersytetu UCL.

Wyraźną zmianę w poczuciu humoru zaobserwowali oni u prawie wszystkich badanych w okresie dziewięciu lat lub mniej przed diagnozą. Jedną z oznak jest zamiłowanie do komediowych scen, w których ktoś cierpi, lub szyderstwa z prawdziwych sytuacji, takich jak czyjeś oparzenie czy utrata pracy.

Osoby z takimi objawami mogą zachorować na tzw. otępienie czołowo-skroniowe, formę demencji podobną do choroby #Alzheimer’a, dowodzą naukowcy. I radzą nie lekceważyć tych charakterystycznych objawów. Nie oznacza to oczywiście, że każdy miłośnik #MontyPython’a ma uszkodzenia w mózgu.

Otępienie czołowo-skroniowe stanowi kilkanaście procent wszystkich postaci demencji. Badania opublikowano w „Gazecie Alzheimerowskiej” („Journal of Alzheimer’s Disease”).

#choroba #nauka #medycyna j-alz.com onet.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *