Czarna dziura rozrywa gwiazdę

Zabłąkana gwiazda przekonana o swym rozmiarze, który sprawia, że rządzi ona układem gwiezdnym i swą grawitacją napędza ogromne planety przemierza samotnie kosmos nieświadoma, że nieopodal, w nieprzeniknionej czerni kosmosu czai się na nią bezwzględny drapieżca.

Niestety dla niej, jej zmysły zostały stępione. Stępiła je władza nad planetami, którymi rządziła w ostatnim czasie. I tak oto królowa nagle zaczyna czuć, że coś ją do siebie ciągnie. W tym momencie jest już za późno na ucieczkę. Bezwzględny drapieżnik czający się w mrokach kosmosu dopadł ją i teraz kwestią czasu jest gdy pochłonie ją po kawałeczku – sukcesywnie i nieubłaganie. Tak oto dumna władczyni grupy planet kończy marnie w grawitacyjnych szponach czarnej dziury.

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda moment rozerwania gwiazdy przez czarną dziurę, to specjaliści z NASA przygotowali krótki film, na którym możesz takie wydarzenie zobaczyć. Warto wspomnieć, że symulacja powstała przy udziale danych zebranych w ramach polskiego projektu All-Sky Automated Survey. Polscy naukowcy dostrzegli gwiazdę, która za bardzo zbliżyła się do czarnej dziury i została przez nią rozerwana. Miało to miejsce w galaktyce PGC 043234.

Dzięki takim symulacjom, astronomowie mogą próbować zrozumieć, co dzieje się z materią gwiazdy i w jaki sposób wchodzi ona w interakcję z czarną dziurą. W poniższym przypadku większa część materii została wessana przez czarną dziurę, a pozostała część materii utworzyła dysk akrecyjny generujący silne promieniowanie rentgenowskie.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *