Ciężki rosyjski samolot transportowy nowej generacji

Rosja chce do 2024 roku utworzyć flotę złożoną z 80 samolotów PAK TA. Nie byłoby może w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że mają to być niezwykle potężne maszyny określane przez obserwatorów przydomkiem „nowej generacji”. PAK TA to ciężki naddźwiękowy samolot transportowy, który będzie w stanie dostarczyć jednostkę pancerną w dowolne miejsce na świecie w bardzo krótkim czasie.

Ciężki rosyjski samolot transportowy nowej generacji
Ciężki rosyjski samolot transportowy nowej generacji

Przedstawiony projekt jest bardzo ambitny, a przez to także przerażający. Samolot PAK TA ma bowiem być w stanie zmieścić na pokładzie 5-7 nowoczesnych czołgów T-14 Armata, by następnie przenieść je z prędkością sięgającą 2000 km/h na odległość nawet 7 tysięcy kilometrów. To możliwości daleko przekraczające osiągi obecnych samolotów transportowych.

Projekt samolotu Pak Ta
Projekt samolotu Pak Ta

Dla porównania: największy wojskowy samolot transportowy Stanów Zjednoczonych – C-5M Super Galaxy porusza się z maksymalną prędkością 830 km/h i może przenosić o dwa czołgi mniej niż planowany PAK TA.

Co ciekawe, na tym nie koniec zaskoczeń. Otóż samoloty PAK TA zostaną wyposażone w napęd hybrydowy, co oznacza, że będą to maszyny częściowo elektryczne. Dodajcie do tego też automatyczny system załadunku oraz opcję zrzutu ciężkiego sprzętu niezależnie od terenu.

To wszystko sprawia, że PAK TA nazywany jest wojskowym samolotem transportowym nowej generacji. Poniżej możecie zobaczyć jego wideo prezentację.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *