Ciemna tajemnica Merkurego

Dzięki danym zebranym przez sondę Messenger naukowcy odkryli dlaczego Merkury ma wyjątkowo ciemną powierzchnię i odbija znacznie mniej promieni słonecznych niż inne planety.

Ciemna tajemnica Merkurego
Ciemna tajemnica Merkurego

Naukowcy byli w stanie stworzyć teorii, która pozwoliłaby wyjaśnić dlaczego Merkury jest taki ciemny. Dzięki danym zebranym przez sondę Messenger, udało się odkryć, że odpowiada za to węgiel znajdujący się na jego powierzchni. Nie pochodzi on jednak z kosmosu, lecz z samej skorupy planety.

Początkowo naukowcy sądzili, że dziwna czerń powierzchni Merkurego to efekt bogatych w żelazo minerałów, jednak sonda Messenger, która dotarła na jego orbitę, dostarczyła danych, które pozwoliły obalić tę teorię i stworzyć prawdziwe wyjaśnienie tajemniczego koloru planety. Sądzono, że minerał jest obcego pochodzenia i mógł przybyć na planetę wraz z uderzającymi w nią meteorytami, które rozrzuciły go po całej powierzchni. Wyjaśnienie jest jednak nieco inne, a w jego ustaleniu pomógł neutronowy spektrometr oraz rentgen zainstalowany na pokładzie sondy MESSENGER.

Gdy Merkury był młodą planetą, jego powierzchnię pokrywała gorąca magma. W miarę stygnięcia większość minerałów się zestaliła i zaczęła zapadać w głąb planety. Z wyjątkiem lżejszego grafitu, który unosił się na powierzchni.

slashgear.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *