Ciemna materia składa się z elektrycznie naładowanych cząstek

#Naukowcy uważają, że #CiemnaMateria może składać się z elektrycznie naładowanych cząstek, które związane są z nieznaną obecnie nam siłą i w jakiś sposób uniknęły wykrycia. #WielkiZderzaczHadronów pozwoli zweryfikować tę teorię.

Ciemna materia składa się z elektrycznie naładowanych cząstek
Ciemna materia składa się z elektrycznie naładowanych cząstek

Szacuje się, że ponad 80% całej materii we Wszechświecie to ciemna materia. Zespół badawczy Pavlos’a Vranas’a uważa, że opracowany model komputerowy ciemnej materii może wyjaśniać z jakich cząstek się składa i jaka siła łączy je ze sobą.

Model komputerowy przewiduje, że ciemna materia jest trwała ale produkuje duże ilości naładowanych elektrycznie niestabilnych cząstek jądra atomowego. Są one krótkotrwałe i rozpadły się już dawno temu ale pozostawiły wyraźny ślad w bardzo wczesnym Wszechświecie, a ekstremalnie wysokie temperatury plazmy zmusiły je do interakcji z materią.

Gdy temperatura powoli spadała, ciemna materia mogła zacząć wiązać się pod wpływem nieznanej nam formy oddziaływania silnego, tworząc neutralne elektrycznie klastry kilkaset razy cięższe od protonu. Vranas wskazuje, że Wielki Zderzacz Hadronów jest wystarczająco potężny, aby mógł odtworzyć warunki po Wielkim Wybuchu, więc może posłużyć do badań i potwierdzić tę teorię.

#nauka #LHC #teoria #wszechświat #elektryczność #temperatura #plazma gizmag.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *