Chiny testują hipersonicznego drona

Chiny rozwijają i zbroją się na potęgę, umacniając swoją pozycję w całej Azji. Armia Państwa Środka poinformowała właśnie o udanych testach hipersonicznego aparatu latającego, który jest zdolny do przenoszenia głowic jądrowych. Pojazd nosi oznaczenie WU-14 i jest bezpośrednim konkurentem amerykańskich projektów Hypersonic Technology Vehicle 2 (HTV-2) oraz Advanced Hypersonic Weapon (AHW).

Chiny testują hipersonicznego drona
Chiny testują hipersonicznego drona

Chiński wynalazek został zaprojektowany głównie po to, by przedrzeć się przez system obrony przeciwrakietowej Stanów Zjednoczonych. WU-14 jest odpalany na szczycie rakiety balistycznej, z której zaczyna szybować, gdy osiągnie ona granicę kosmosu. Jest on czymś w rodzaju szybowca, jednak podczas lotu potrafi rozwinąć prędkość bliską 20 tysięcy km/h, co czyni go praktycznie nieuchwytnym. Gdy doda się do tego fakt przenoszenia głowic jądrowych, to mamy pojazd, który możne zrównać z ziemią każdy możliwy cel.

Państwo Środka pręży muskuły również przez trudną sytuację, jaka panuje na Morzu Południowochińskim. Chodzi tutaj o budowę sztucznych wysp, na których Chińczycy stawiają swoje bazy wojskowe. Oczywiście cel władz najbardziej licznego pod względem ludności kraju świata jest jasny, chodzi o to, co jest potrzebne do utrzymania wzrostu gospodarczego, a mianowicie o ropę i gaz.

Stany Zjednoczone mają teraz zagwozdkę, którą są Chiny, szybko rozwijające się na każdej możliwej płaszczyźnie.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *