Chemicy z Japonii odkryli bakterię degradującą plastik

Znaczącą większość plastiku na świecie (ok. 90%) produkuje się z ropy naftowej. Rocznie na świecie wytwarza się go ponad 300 mln. ton. Jedynie 14% plastiku nadaje się do recyklingu. Japońscy naukowcy odkryli jednak bakterię, która w sposób naturalny rozkłada plastik.

Chemicy z Japonii odkryli bakterię degradującą plastik

Większość produkowanego plastiku rozkłada się od 100 do nawet 1000 lat, przyczyniając się do degradacji środowiska naturalnego. Dzięki japończykom problem plastiku może przestać istnieć.

Bakteria o nazwie Ideonella sakaiensis rozkłada plastik wydzielając parę enzymów rozkładających ten związek do ekologicznego kwasu tereftalowego i glikolu etylenowego.

Potrzeba 6 tygodni i temperatury 30°C, aby w pełni zdegradować kawałek plastiku wielkości ludzkiego paznokcia. Dzieje się tak dlatego, że bakterie mnożą się stosunkowo powoli, więc może to być możliwe, aby przy użyciu inżynierii genetycznej stworzyć bakterie, które łączą w sobie szybkość mnożenia np. E.coli ze zdolnościami do rozkładania plastiku, jakie posiada Ideonella sakaiensis.

Polietylen jest powszechnym typem tworzyw odpornych na wysoką temperaturę. To właśnie z niego wykonane są butelki na płyny i niektóre ubrania. Jedna szósta produkowanego na świecie plastiku jest politereftalanem etylenu (PET). Jest to jedno z najbardziej szkodliwych dla środowiska tworzyw sztucznych na świecie.

sciencemag.org

Share

One thought on “Chemicy z Japonii odkryli bakterię degradującą plastik

  1. Super. A potem będziemy robili plastiki z antybiotykiem bo bakteria będzie zżerała każdy plastik, również ten co nie powinien być degradowany bo jest używany a nie w śmieciach…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *