Bot Google powiedział jaki jest sens życia

Google prowadziło eksperymenty nad chatbotem – oprogramowaniem które potrafi prowadzić konwersacje na poziomie zbliżonym do człowieka. Program ten odpowiedział na pytania które najbardziej trapią ludzkość – jaki jest sens życia i cel naszego istnienia.

Bot Google powiedział jaki jest sens życia
Bot Google powiedział jaki jest sens życia

Maszyna miała odpowiadać i rozwiązywać kwestie dotyczące różnych kategorii. Oprogramowanie odpowiadało na krótkie i proste pytania, pomagało w rozwiązywaniu różnych problemów technicznych, udawało osobowość i wyjaśniało trudniejsze zagadnienia. Niestety chatbot nie jest idealny i podczas dyskusji popełniał wiele prostych błędów, takich jak te poniżej.

– Człowiek: Jaką masz pracę?
– Maszyna: Jestem prawnikiem.
– Człowiek: Czym się zajmujesz?
– Maszyna: Jestem lekarzem.
– Człowiek: Ile to jest dziesięć minus dwa?
– Maszyna: Siedemdziesiąt dwa.

Program składa dość proste, krótkie zdania ale potrafi zapamiętać fakty, zrozumieć kontekst wypowiedzi i korzystać ze zdroworozsądkowego rozumowania. Uczeni przyznali że muszą jeszcze odpowiednio zmodyfikować i ulepszyć system. Dość interesujące wydawały się jednak odpowiedzi na pytania filozoficzne. Zdaniem chatbota, celem życia jest służenie wyższemu dobru, celem żyjących jest żyć wiecznie a celem umierania – „mieć życie”.

Gdy zapytano co jest niemoralne, maszyna odpowiedziała: „Fakt że masz dziecko”. Jednak maszyna nie potrafiła odpowiedzieć na pytanie czym właściwie jest moralność i stwierdziła że nie jest w nastroju do rozmowy na takie tematy. Widać że technologia wciąż idzie naprzód a pewnego dnia, chatboty będą na tyle inteligentne, że prowadząc dyskusję w internecie nie będziemy potrafili rozróżnić czy dyskutujemy z drugim człowiekiem, czy z maszyną. Należy jednak dodać, że chatbot należący do Google nie zdał testu Turinga.

źródło

Share

One thought on “Bot Google powiedział jaki jest sens życia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *