Bombardowanie sprzed 800 tysięcy lat

Naukowcy z Uniwersytetu w Heidelbergu badali tektyty, czyli naturalne szkliwa powstające podczas zderzeń kosmicznych skał z Ziemią. Prace prowadzone w różnych częściach świata zaowocowały dokonaniem bardzo ciekawego odkrycia. 790 tysięcy lat temu nasza planeta przeżyła wielkie bombardowanie z kosmosu.

Bombardowanie sprzed 800 tysięcy lat
Bombardowanie sprzed 800 tysięcy lat

Naukowcy doszli do takiego wniosku na podstawie analiz tektytów z Azji, Australii, Kanady i Ameryki Środkowej powstałych w tym samym czasie. W środowisku geologicznym krążyły hipotezy o tym, że około milion lat temu w naszą planetę uderzyła spora planetoida. Teraz wiemy, że naukowcy aż tak bardzo nie mylili się. Według badań niemieckich naukowców seria bombardowań miała miejsce 793 tysiące lat temu ± 8 tysięcy lat. Dystrybucja tektytów oraz wielkość elipsy rozsiania wskazują, że największy z obiektów, który uderzył w Ziemię, miał co najmniej kilometr średnicy.

W ciągu sekundy doszło do uwolnienia energii odpowiadającej eksplozji miliona megaton trotylu, co spowodowało powstanie potężnych trzęsień ziemi, fal tsunami i wybuchów wulkanów. Atmosfera wypełniła się pyłem i nadeszły wielkie zmiany klimatyczne, które doprowadziły do zagłady wielu gatunków fauny i flory.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *