Blue Hole – Belize

Wielka Błękitna Dziura to wielka rozpadlina rafy koralowej w Morzu Karaibskim. Oddalona jest od #Belize City o około 80 km w głąb morza, pośrodku atolu Lighthouse Reef. Swoją popularność zyskała dzięki filmom telewizyjnym i prezentacjom wypraw morskich Jacques’a #Cousteau.

Blue Hole - Belize 01

Wielka Błękitna Dziura w rzeczywistości jest głęboką, podwodną studnią o głębokości 124 metrów i szerokości 300 m. Zrąb studni zaczyna się na ok 20 metrach. Prawie pionowe ściany opadają na głębokość mniej więcej 35 metrów, gdzie studnia się rozszerza w ogromną salę z wielkimi stalaktytami, niektóre mają długość aż 15 m. Dno sali znajduje się na głębokości 124 m. Turyści nurkują zwykle do stropu sali – na głębokość około 35 m.

Blue Hole - Belize 02

Podwodna widoczność przekracza 60 metrów. Przejrzyste wody wokół pierścienia rafy świetnie się nadają do nurkowania z rurką. Można się tam udać na całodniową wyprawę, które są organizowane z Belize City, z wyspy Ambergris Caye lub Long Caye. W Wielkiej Błękitnej Dziurze można spotkać ryby rafowe, barakudy oraz różne gatunki rekinów (jak np. żarłacz tępogłowy).

Blue Hole - Belize 03

#ocean #Karaiby #zdjęcie

Blue Hole - Belize 04

Blue Hole - Belize 05

Blue Hole - Belize 06

Blue Hole - Belize 07

Blue Hole - Belize 08

Blue Hole - Belize 09

Blue Hole - Belize 10

Blue Hole - Belize 11

Blue Hole - Belize 12

Blue Hole - Belize 13

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *