Błoto na Marsie

Łazik Curiosity znalazł już na Marsie wyschnięte koryta rzek i niecki po jeziorach, a teraz trafił na pierwsze ślady zaschniętego błota na Czerwonej Planecie.

Łazik trafił na spękany grunt, który wygląda identycznie jak miejsca, w których wyschło błoto na Ziemi. Dokładniejsza jego analiza zdaje się potwierdzać pierwsze przypuszczenia – to ślady błota sprzed 3 miliardów lat. Została ona przykryta warstwami osadów i pyłów, które z czasem zostały zmiecione przez erozję odsłaniając charakterystyczny wzór. Łazik zbadał skład materiału, który wypełnia pęknięcia i okazało się, że jest tam zarówno pył i piasek jak i minerały, co wskazuje na to, że mógł mieć tu miejsce też inny proces – nacisk nanoszonych, grubych warstw pyłów doprowadził do pęknięć, którymi następnie popłynęła woda, wypełniając je z czasem minerałami.

Naukowcy sądzą, że w tym przypadku mogło zatem dojść do obu procesów, które wystąpiły w różnym czasie. Zatem potwierdza się, że w przeszłości Mars był planetą dużo bardziej podobną do Ziemi. Dlatego potencjalne załogowe misje na Czerwoną planetę coraz bardziej pobudzają naszą wyobraźnię.

nasa.gov

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *