Bili poszuka życia na Marsie

Bio-indicator Lidar (BILI) to nowoczesny Lidar zaprojektowany przez naukowców NASA do wyszukiwania biologicznych cząstek. Jego zadaniem będzie poszukiwanie życia na Marsie.

Bili poszuka życia na Marsie

NASA planuje wysłać na Czerwoną Planetę kolejną generację łazika. Nowa maszyna będzie wyposażona w znacznie lepsze instrumenty, które pomogą w poszukiwaniu śladów życia na Marsie. BILI to nowoczesny instrument wykorzystujący wojskową technologię opracowaną dla monitorowania powietrza oraz zdalnego wykrywania szkodliwych chemikaliów, toksyn oraz patogenów mogących zagrażać ludzkiemu życiu.

Prototyp urządzenia został opracowany przez Branimira Blagojevica. Naukowiec wykorzystał do budowy dostępne już sensory, a następnie zmodyfikował je w taki sposób, aby szukały organicznych składników. Lidar używając światła, może wykrywać oraz analizować skład cząsteczek zawartych w atmosferze.

Na razie wiadomo, że urządzenie działa na pewno w ziemskiej atmosferze. Czy tak samo będzie na Marsie? Naukowcy muszą przeprowadzić w związku z tym jeszcze wiele badań. Jeśli jednak uda się potwierdzić jego skuteczność, wówczas BILI zostanie zainstalowane na nowym łaziku, który będzie skanował przestrzeń Marsa w poszukiwaniu organicznych cząstek.

nasa.gov

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *