Bezzałogowiec potrafiący latać i chodzić jak nietoperz

Szwajcarscy uczeni z Federal Institute of Technology in Lausanne (EPFL) zaprezentowali pierwszego takiego drona, który potrafi zarówno latać, jak i poruszać się po lądzie. Specjaliści wzorowali się w tym przypadku na zwierzętach, a konkretniej – na nietoperzach wampirowatych.

Bezzałogowiec potrafiący latać i chodzić jak nietoperz
Bezzałogowiec potrafiący latać i chodzić jak nietoperz

Bezzałogowiec DALER (Deployable Air-Land Exploration Robot), jak każdy inny, potrafi latać, ale jego specjalną umiejętnością jest możliwość poruszania się na lądzie. W tym celu wykorzystuje swoje skrzydła jako kończyny, które umożliwiają mu poruszanie się. Naukowcy zrezygnowali z kółek, ponieważ zwiększyłyby one wielkość i masę bezzałogowca.

Zanim stworzono tego drona, uczeni analizowali zachowanie nietoperzy wampirowatych. Dopiero potem zbudowano niewielkie skrzydła, które można poskładać. Dzięki temu, DALER zajmuje mniej miejsca, gdy porusza się na lądzie.

Bezzałogowiec potrafi lecieć z prędkością około 70 km/h, natomiast na powierzchni pokonuje 6 centymetrów w ciągu jednej sekundy. Jak pokazuje poniższe nagranie, technologia nie jest jeszcze na tyle zaawansowana, ale dron DALER zapewne przyczyni się to powstania jeszcze lepszych aparatów, które latają i poruszają się po ziemi.

actu.epfl.ch

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *