Banany będą ratować życie

W krajach słabiej rozwiniętych tysiące dzieci umiera rocznie z powodu niedoboru witaminy A. Naukowcy z Australii znaleźli sprytny sposób, by temu zaradzić. Stworzyli oni „złote banany”.

„Złote banany” powstały poprzez genetyczną modyfikację najpopularniejszej odmiany tej rośliny uprawianej na świecie – Cavendish – z bardzo rzadkim jego gatunkiem pochodzącym z Papui Nowej Gwinei. Zawiera on wielkie ilości prowitaminy A (czyli beta-karotenu – związku, który w organizmie przekształci się w witaminę A). Brzmi to prosto, ale aby osiągnąć taki efekt konieczna była dekada wytężonej pracy i ponad 7 milionów dolarów, które pochodziły z Fundacji Billa i Melindy Gatesów.

Najważniejsze jednak, że to działa – owoc zawiera bardzo duże ilości beta-karotenu, a poza tym nowy banan na pierwszy rzut oka wyróżnia się od klasycznego owocu charakterystyczną, złotawą barwą. Teraz ruszą eksperymenty w Ugandzie, aby zobaczyć, czy wyhodowany w tamtejszym środowisku złoty banan będzie miał równie dobre właściwości, jak ten z australijskich testów.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *