Bajkałowi grozi katastrofa ekologiczna?

Bajkał to najstarsze i najgłębsze słodkowodne jezioro świata. Niewiele osób wie, że znajduje się tam również aż jedna piąta całych światowych zasobów wody pitnej.

Bajkałowi grozi katastrofa ekologiczna?
Bajkałowi grozi katastrofa ekologiczna?

Ostatnio jednak poziom wody Bajkału drastycznie spada i jest już blisko wartości krytycznej. Może to spowodować katastrofalne zmiany unikalnych ekosystemów.

Według rosyjskich specjalistów minimalny dopuszczalny poziom wody w jeziorze to 456 metrów. W tej chwili brakuje do niego zaledwie 9 cm. Obniżenie poziomu wody obserwowane ostatnio to aż 40 cm rocznie. Ze względu na spłycenie jeziora znikają małe, płytkie zatoki, gdzie mogą znaleźć pożywienie endemiczne gatunki zwierząt, żyjące tylko tam.

Najsilniejszy spadek wysokości tafli wody obserwuje się w pobliżu ujścia rzeki Selengi, czyli ulubionego miejsce tarła ryb. Do naturalnej odbudowy poziomu wody w jeziorze ze względu na pojawienie się wód roztopowych potrzebne są jeszcze trzy miesiące.

Spadek wody w jeziorze jest wynikiem kumulacji kilku czynników. Wskazuje się na działalność lokalnych przedsiębiorstw energetycznych oraz przede wszystkim małą ilość wody w rzece Selenga, która zwykle dostarcza do jeziora aż 50% wody. Naukowcy twierdzą, że już w 2014 roku Bajkał otrzymał o 60% wody mniej niż zwykle. Pozostałe źródła wody nie były w stanie zrekompensować braków.

https://www.youtube.com/watch?v=VjP5oLqsPJ0

gismeteo.ru

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *