Astronomowie znaleźli dwie planety, na których może istnieć życie

Astronomowie z Belgii przypuszczają, że dwie wewnętrzne planety układu odkrytego w maju, są planetami skalistymi. Według nich, na ich powierzchni mogą występować warunki sprzyjające powstaniu życia.

Astronomowie znaleźli dwie planety, na których może istnieć życie
Astronomowie znaleźli dwie planety, na których może istnieć życie

Zespół astronomów z MIT oraz University of Liege badał obiekty orbitujące wokół gwiazdy o nazwie TRAPPIST-1, znajdującej się 40 lat świetlnych z dala od Ziemi. Astronomowie odkryli, że dwie wewnętrzne planety tego układu nie są planetami gazowymi, a skalistymi. Na tych ziemio-podobnych planetach mogą występować warunki sprzyjające istnieniu życia.

Korzystając ze spektrometru Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zespół zarejestrował połączone widmo transmisyjne planet TRAPPIST-1b i TRAPPIST-1c. Całkiem prawdopodobne, że atmosfery występujące na wymienionych planetach można porównać do ziemskiej. Równie dobrze możemy mieć do czynienia z obiektami, których atmosfery zostały zdominowane przez dwutlenek węgla i gęste chmury – tak jak w przypadku Wenus, bądź takimi, których atmosfery są bardzo rzadkie, tak jak atmosfera Marsa.

NASA wierzy, że TRAPPIST-1c znajduje się w ekosferze swojej gwiazdy, czyli obszarze, w którym występuje woda w stanie ciekłym i inne warunki sprzyjające powstaniu życia. Niemniej, omawiane planety nie obracają się wokół własnej osi, co oznacza, że są zwrócone w kierunku centralnej gwiazdy układu zawsze tą samą stroną.

mit.edu

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *