Arystoteles opisał kometę Halley’a

Kometa Halley’a to najbardziej spektakularna kometa jaką podziwiała ludzkość od kiedy tylko wiemy czym są te obiekty. Pierwsze źródła pisane o jej widoczności są znacznie wcześniejsze niż sądziliśmy.

Arystoteles opisał kometę Halley'a
Arystoteles opisał kometę Halley’a

Kometa Halley’a znana jest ludzkości od dawien dawna. Pierwsze jej badania przeprowadził angielski astronom Edmund Halley. Analizował on powroty jasnych komet w okolice Słońca. Przewidział, że kometa, później nazwana od jego nazwiska, powróci ponownie w 1758 roku. Jak się okazało, Halley się nie mylił, ale sam nie mógł nigdy jej zobaczyć, ponieważ kometa znów była widoczna na nocnym niebie dopiero 16 lat po jego śmierci.

Naukowcy z Brigham Young University w USA prześledzili wcześniejsze pojawienia się komety i porównali je z opisem zawartym w dziele Arystotelesa „O zjawiskach na niebie”. Okazuje się, że grecki filozof wspomina o pojawieniu się bardzo jasnej komety około 100 lat wcześniej. Wskazywałoby to na widoczność komety Halley’a około 466 roku p.n.e., czyli w momencie, kiedy rzeczywiście nastąpił jej powrót.

Arystoteles wspomina, że kometę na zachodnim niebie obserwowano przez 75 dni. Amerykańscy naukowcy wyliczyli, że nad Grecją można ją było obserwować przez około 80 dni, od początku czerwca do końca sierpnia. W ten sposób ustalono, że pierwsza spisana obserwacja komety Halley’a, mogła był wcześniejsza o ponad 220 lat, czyli trzy powroty komety w okolice Słońca.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *