Amerykańskie ćwiczenia na wypadek globalnego kataklizmu

NASA i FEMA (Federal Emergency Management Agency) organizują zakrojone na wielką skalę ćwiczenia w Kalifornii, które mają pokazać, jak agencje rządowe są przygotowane na wypadek globalnego kataklizmu w postaci uderzenia w Ziemię kosmicznej skały o średnicy 250 metrów.

Amerykańskie ćwiczenia na wypadek globalnego kataklizmu

Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA) to podlegająca Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego agencja odpowiadająca za zarządzanie w przypadkach kryzysowych w USA.

Wyobraź sobie sytuację, w której 250-metrowa planetoida uderza w Ziemię. Dochodzi do potwornego kataklizmu. Potężne trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów i fale tsunami równają z ziemią sporą część kontynentu amerykańskiego, zabijając przy tym miliony ludzi. To nie jest scenariusz jednego z filmów katastroficznych, tylko przyszłość, której nie będziemy w stanie uniknąć, ale możemy złagodzić skutki.

Zespoły NASA i FEMA przygotują plany ewakuacji 18 milionów ludzi i chcą sprawdzić, jak na ewakuację i opanowanie takiej liczby ludzi będą miały informacje serwowane w mediach elektronicznych. Agencje niepokoi przede wszystkim świadomość, że informacja podana do wiadomości publicznej o nadchodzącym kataklizmie, który ma (hipotetycznie) nastąpić za 4 lata, może nie zostać przyjęta na serio, co z kolei może poważnie utrudnić sprawną ewakuację. Niebagatelne są też informacje o tym, jak i gdzie ulokować tak gigantyczną rzeszę ludzi. Ćwiczenia te są niezbędne, gdyż uderzenie planetoidy jest nieuniknione. Dojdzie do niego wcześniej, czy później. Lepiej później…

„To nie jest kwestia, czy, ale kiedy będziemy radzić sobie z taką sytuacją” … „Ale w przeciwieństwie do jakichkolwiek innych momentów w naszej historii, teraz mamy zdolność do reagowania na zagrożenia poprzez ciągłe obserwacje, przewidywania, planowania, reagowania i łagodzenie skutków takiego kataklizmu” – powiedział Thomas Zurbuchen, Dyrektor Misji Naukowych w NASA.

Przygotowania na wypadek wystąpienia kataklizmu to chleb powszedni dla mieszkańców wielu stanów USA ze względu na częste uderzenia huraganów czyniących ogromne spustoszenie. Jednak w przeciwieństwie do tego typu zjawisk, uderzenie kosmicznej skały może być niezwykle ciężkie do opanowania.

nasa.gov

Share

One thought on “Amerykańskie ćwiczenia na wypadek globalnego kataklizmu

  1. Ciężkie do opanowania… Ciężka praca, ciężkie doświadczenia, ciężkie dni.
    O co chodzi z tym ciężarem? Czy słowo „trudne” zostało wyparte ze słwoników?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *