Amerykanie wznawiają produkcję plutonu

#NASA wykorzystuje #pluton do zasilania sond kosmicznych, a #energia uzyskana z paneli słonecznych nie jest wystarczająca, by zapewnić pracę urządzeń pokładowych. Dlatego też w #USA podjęto decyzję o wznowieniu produkcji plutonu.

Amerykanie wznawiają produkcję plutonu
Amerykanie wznawiają produkcję plutonu

Eksplorujący #Mars’a #łazik #Curiosity również jest na co dzień zasilany #generator’em wykorzystującym pluton-238. Wykorzystuje go również #sonda #NewHorizons kontynuująca swoja misję po minięciu #Pluton’a, na skraju Układu Słonecznego.

Departament Energii USA wyprodukował 50 gramów plutonu, lecz docelowo produkować będzie 350 gramów plutonu rocznie w swoim ośrodku w Oak Ridge National Laboratory w #Tennessee. To jednak wciąż za mało dla NASA. Do realizacji swoich kosmicznych misji w przyszłości potrzeba co najmniej kilkanaście kilogramów plutonu. NASA posiada obecnie zapasy nuklearnego paliwa na około 10 misji kosmicznych.

Misje kosmiczne NASA wymagają plutonu
Misje kosmiczne NASA wymagają plutonu

Produkcję plutonu-238 zakończono w USA w 1988 roku. Od 1992 roku Stany Zjednoczone kupowały pluton-238 od Rosji, jednak #Rosja zaprzestała jego eksportu. Wznowienie produkcji plutonu będzie musiała sfinansować NASA, albowiem parlament USA odrzucił możliwość współfinansowania tego projektu z #budżet’u Departamentu Energii.

W tej sytuacji może NASA musi znaleźć nową, wydajniejszą, bezpieczniejszą i tańszą metodę zasilania swoich kosmicznych urządzeń. Potrzeba, matką wynalazku, więc do boju chłopaki!

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *