15 tysięcy dużych, kosmicznych skał zagraża obecnie Ziemi

Astronomowie z programu Near Earth Object (NEO) poinformowali, że obserwują już 15 tysięcy obiektów o średnicy powyżej 1 kilometra, przemierzających otchłań kosmosu i potencjalnie zagrażających naszej planecie.

15 tysięcy dużych, kosmicznych skał zagraża obecnie Ziemi

Katalog przed trzema laty liczył „tylko” 10 tysięcy pozycji, jednak co tydzień zespoły na całym świecie odkrywają średnio 30 nowych tego typu obiektów. Naukowcy cieszą się z tego faktu, gdyż sądzą, że udało im się odkryć już blisko 90 procent obiektów o średnicy powyżej 1000 metrów, które uderzając w Ziemię mogłyby doprowadzić do globalnej katastrofy.

Niestety, wciąż kuleje system wykrywania mniejszych ciał niebieskich o średnicy poniżej 100 metrów, bo obserwujemy ich zaledwie 10%, oraz 40 metrów – 1%.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) w najbliższych latach planuje uruchomić kilka nowych teleskopów o szerokim kącie obserwacji nieba, dzięki którym wykrywanie nowych obiektów znacznie przyspieszy.

Wszystko fajnie, tyle, że jeśli nagle okaże się, że za tydzień w Ziemię uderzy skała o średnicy kilku kilometrów – możemy tylko usiąść i czekać na wykonanie wyroku, albo ogłoszenie pomyłki w obliczeniach astronomów.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *