13 wypadków na koncie samoprowadzących się aut Google

Konstruktorzy autonomicznych pojazdów przekonują nas, że komputery przejmujące kontrolę nad autem będą znacznie lepsze od ludzi i zmniejszą ryzyko wypadków. Na razie jednak system jest w fazie rozwoju, więc kolizje się zdarzają. Na przykład autonomiczne auta koncernu Google mają na swym koncie 13 niegroźnych wypadków.

13 wypadków na koncie samoprowadzących się aut Google
13 wypadków na koncie samoprowadzących się aut Google

Za kilka lat będą nas wozić auta, w których rolę kierowców przejmą komputery. Eksperci przekonują nas, że tak będzie dla nas znacznie bezpieczniej, gdyż komputery rzadko się mylą, lepiej oceniają sytuację oraz szybciej podejmują decyzje. Czy tak będzie w istocie, czas pokaże. Na razie jednak samoprowadzące auta nie są jeszcze tak bezpieczne.

Liderem w rozwoju tej technologii jest aktualnie koncern Google, który rozwija ją już od kilku lat i właśnie pochwalił się liczbą wypadków, spowodowanych przez auta. Łącznie było ich 13, z czego dwa incydenty zdarzyły się pod koniec maja, jednakże nie z winy systemów komputerowych autonomicznych aut. Po prostu ktoś wjechał w samochody koncernu, gdy czekały na zielone światło.

13 niegroźnych kraks na łącznie 2,88 mln przejechanych kilometrów to bardzo przyzwoity wynik. Co więcej, wszystkie kolizje była spowodowane w czasie ręcznego sterowania pojazdami, czyli komputery sterujące nie były ich przyczyną. Wygląda więc na to, że nowoczesna technologia rzeczywiście może być bezpieczniejsza od człowieka.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *